Rycerze Floriana u Saletyńskiej Matki w Dębowcu

8 maja, w niedzielne popołudnie uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Dębowca, pod patronatem ks. Bpa Ordynariusza Jana Wątroby. Przybyły licznie delegacje Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z całego Województwa Podkarpackiego, a więc także z diecezji przemyskiej.

Orkiestra dęta OSP z Gaci przywiodła 129 pocztów sztandarowych, które najpierw defilowały przed Saletyńską Królową, a następnie otoczyły plac sanktuaryjny i ołtarz polowy, na którym celebrowano Eucharystię w intencji braci strażackiej.

Byli obecni Wicewojewoda Podkarpacki, Marszałek województwa Podkarpackiego, parlamentarzyści, władze samorządowe reprezentowane przez starostów i wójtów. Wszystkich przywitał od ołtarza ks. kustosz Paweł Raczyński MS. Mszy św. przewodniczył delegat Biskupa Ordynariusza – st. bryg. ks dr Jan Krynicki – krajowy duszpasterz strażaków. Wraz z nim celebrowali księża kapelani, proboszczowie i misjonarze saletyni.

Kazanie wygłosił rejonowy duszpasterz strażaków ks. prałat Bogusław Bogaczewicz. Nawiązał do słów hymnu strażaków, mówiącego o ochoczej służbie i ludzkim braterstwie. „Umiejcie żyć – jak śpiewamy – jasno, z honorem i dumnie” – zachęcił pod koniec homilii. Zacni goście przemawiali po zakończeniu Eucharystii. Ks. dr Andrzej Zagórski MS – prowincjał Misjonarzy Saletynów, wyraził radość z uczestniczenia w tym wydarzeniu, przeżywanym w 20-lecie koronacji łaskami słynącej figury Matki  Bożej Płaczącej i w 4. rocznicę nadania tytułu Bazyliki dębowieckiemu sanktuarium. Powiedział, że druhny i druhowie strażacy mogą od tego dnia nazywać Piękną Panią z La Salette „Strażniczką naszego bezpieczeństwa”. Zachęcił też, by podczas akcji, gdy już udzielą niezbędnej pomocy, modlili się za tych, którym służą. Pogoda okazała się w tym roku łaskawa; deszcz co prawda kropił, ale tylko przelotnie.

Dalsze świętowanie przybrało postać „strażackiej majówki”. PSP z Jasła przygotowała gorący posiłek z polowej kuchni. Orkiestra dęta z Gaci umilała czas koncertem, a mają w tym wprawę, gdyż występowali publicznie ponad 650 razy, obsługując także dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Rzeszowa  (1991r.) i do Krosna (1997). Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację diecezjalnej pielgrzymki strażaków do Dębowca. W poprzednich latach to pielgrzymowanie z okazji patronalnego święta  miało jedynie zasięg lokalny.

Iwona Józefiak