Od wielu lat w pierwszy dzień wrześniowego odpustu przybywają do Dębowca osoby w podeszłym wieku oraz potrzebujące uzdrowienia fizycznego i duchowego.

Odpustowe spotkanie osób starszych i chorych rozpoczęło się w czwartek 14 września o godz. 9.45. Pielgrzymi rozważając tajemnice różańca, polecali Bogu swoje intencje i przygotowywali się do Mszy Świętej, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Eucharystię odprawiali także duszpasterze dębowieckiego sanktuarium oraz kapłani, którzy przybyli z pielgrzymkami. Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona błogosławieństwem lurdzkim. Zgodnie z tradycją po Mszy Świętej wszyscy przybyli chorzy i starsi zjedli wspólny posiłek, przygotowany przez mieszkańców Dębowca. Kontynuacją spotkania z chorymi była Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie o godz. 18.00. Celebrował ją egzorcysta diecezji rzeszowskiej ks. Jan Gierlak MS.Pierwszy dzień odpustu zakończył się apelem maryjnym o godz. 21.00 i procesją na kalwarię saletyńską. Nabożeństwu przewodniczył duszpasterz z Peterborough w Anglii ks. Piotr Stangricki MS, który jest kaznodzieją podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w Dębowcu.

W drugi dzień uroczystości odpustowych do sanktuarium Płaczącej Matki w Dębowcu przybyli jej wierni czciciele oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania.

W piątek 15 września już o godzinie 9.45 na wspólnym różańcu w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej zgromadzili się czciciele Maryi. Msza św. o godz. 10.30 była odprawiana w intencji świeckich, którzy żyją duchowością orędzia z La Salette. Przewodniczył jej ks. Jan Kaszuba MS, od 32 lat pracujący na Madagaskarze, a słowo Boże wygłosił tegoroczny kaznodzieja odpustowy ks. Piotr Stangricki MS. Podczas liturgii obecni byli przedstawiciele Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej z pocztem sztandarowym.W piątkowy wieczór do sanktuarium przyjechała młodzież z okolicznych dekanatów, przygotowująca się do bierzmowania. Pierwszą częścią spotkania był występ i świadectwo Arkadia – pochodzącego z Nowego Sącza rapera i ewangelizatora. Młodzi z wielkim zainteresowaniem wysłuchali jego świadectwa, w którym mówił o swoim nawróceniu i życiu z Bogiem. Następnie uroczystej Eucharystii na ołtarzu polowym przewodniczył bp Edward Białogłowski. Wokół ołtarza zgromadzili się duszpasterze młodzieży i kapłani odpowiedzialni za przygotowanie młodzieży do bierzmowania.

W trzeci dzień odpustu do Płaczącej Pani przybyły dzieci, a dzień zakończył się nocną modlitwą uwielbienia.

W sobotę na Eucharystię o godz. 10.30, a potem do wspólnej modlitwy i dobrej zabawy zaprosiliśmy rodziny z dziećmi. Na godz. 15.00 zaplanowano drogę krzyżową na kalwarii saletyńskiej. O godz. 19.00 została odprawiona Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej. O godz. 20.00 Msza św. pod przewodnictwem przełożonego polskiej prowincji saletynów ks. Andrzeja Zagórskiego MS, zakończona procesją światła. Sobotnie świętowanie zwieńczyła adoracja i modlitwa uwielbienia w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej.

Ostatni dzień odpustu – Niedziela dzień prośby o zaufanie Bogu.

Mimo deszczowej pogody już od rana do sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej zmierzali pielgrzymi. Odpustowa niedziela 17 września rozpoczęła się tradycyjnie śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. We wprowadzeniu do liturgii ks. Paweł Raczyński MS  nawiązał do okrągłych rocznic związanych z kultem maryjnym na świecie i w Polsce. – Ten rok obfituje w wiele jubileuszy, ale w tym miejscu nie może zabraknąć wdzięczności za 25 lat diecezji rzeszowskiej, w którą nasze sanktuarium tak mocno wrosło przez koronację w 1996 roku i ogłoszenie kościoła sanktuaryjnego bazyliką mniejszą w 2012 roku – mówił kustosz sanktuarium w Dębowcu.

Ksiądz Biskup w swojej homili wyjaśniał, że celem i treścią objawień maryjnych jest wolność. Bóg posyła Maryję do swoich dzieci, by człowiek mógł ciągle stawać się wolnym. Wspomniał też o swoim odkrywaniu znaczenia krzyża z narzędziami męki Pańskiej, który Maryja w La Salette miała na piersiach. – Objawienie Matki Bożej z La Salette jest zaproszeniem do walki o swoją wolność, do wyzwalania się z tego, co nas czyni niewolnikami. A drogą do wyzwalania jest nawrócenie, pokuta, modlitwa. To z takim orędziem przychodzi na ziemię wielokrotnie Matka Boża – mówił bp Wątroba. Razem z ordynariuszem rzeszowskim Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS, misjonarze saletyni z placówek w Polsce i za granicą, kapłani zakonni i diecezjalni z okolicznych parafii oraz przybyli z pielgrzymkami. Przed kończącym Eucharystię błogosławieństwem odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych, przyniesionych przez delegacje rolników z okolicznych parafii. Odpust w Dębowcu zakończył się apelem maryjnym i procesją światła o godz. 21.00.