X NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie z dnia 06.06.2021 r.

1. Zapraszamy na Apele Maryjne rozpoczynające się o godz. 21.00 wraz z procesją na Kalwarię Saletyńską oraz na nabożeństwa do Serca Pana Jezusa o godz. 17.30.
  2. W czwartek tradycyjnie zakończenie oktawy Bożego Ciała w naszej Bazylice. Rozpoczęcie Eucharystią o godz. 18.00, a po niej procesja na placu sanktuaryjnym zakończona błogosławieństwem dzieci i wianków.
  3. Za kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach. Kult Serca Jezusa wyraża się w pragnieniu, by nasze serca zranione grzechem, ale obmyte i uzdrowione Chrystusową Krwią biły w rytmie Najświętszego Serca Zbawiciela, będącego „gorejącym ogniskiem miłości”. Z racji uroczystości w piątek nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  4. Dziękujemy za modlitwy oraz cegiełki na prowadzone prace przy Kaplicy Wieczystej Adoracji. Wesprzeć to dzieło, można wrzucając kopertę do skarbony lub przesyłając ofiarę na konto Sanktuarium z dopiskiem Kaplica Wieczystej Adoracji.
  5. W następną niedzielę będziemy gościć w Bazylice ks. Jerzego Lisa – saletyna z Krzywego Rogu na Ukrainie. Po Eucharystiach będzie zbiórka do puszek jako pomoc w posłudze misyjnej.
  6. Słowo Księdza Proboszcza:

Drodzy Parafianie

Podczas nietypowych spotkań kolędowych, jakie przyszło nam przeżywać w tym pandemicznym roku, padały z Waszej strony różne sugestie, propozycje i zapytania. Jedną z poruszanych kwestii była sprawa dotycząca kontynuacji prac przy alejkach na cmentarzu.  Bardzo często pojawiały się głosy, by dalej rozbudować sieć alejek. Ten niewątpliwie trudny temat podjąłem na ostatnim spotkaniu z Radą Parafialną, która pozytywnie zaopiniowała pomysł, ale też wyszła z konkretnymi propozycjami.  Już w styczniu odpowiadając na Wasze zapytania odnośnie alejek mówiłem, że jak się znajdą pieniądze, to będziemy prace kontynuować.

Otóż Rada Parafialna postanowiła na ten cel uczynić dodatkową zbiórkę pieniężną i przeznaczyć ją w całości tylko na alejki. Wypracowany kosztorys pozwolił nam obliczyć, że na ten cel każda rodzina powinna przeznaczyć 200 PLN. Ofiary będą zbierane przez upoważnione osoby z Rady Parafialnej, Kół Gospodyń  i Ochotniczej Straży Pożarnej. W drugiej  połowie czerwca odwiedzą Wasze Rodziny 2 osoby legitymujące się odpowiednim zaświadczeniem Urzędu parafialnego, osoby Wam znane z Waszego rejonu , w którym mieszkacie.

Tak jak powiedziałem jest to zbiórka tylko  na cel budowy alejek. Zebrane pieniądze zostaną zaksięgowane do rozliczenia przed Radą Parafialną.

Natomiast comiesięczne zbiórki na cele remontowe i malowanie kościoła, będą nadal kontynuowane, a od lipca rozpoczynamy prace w kościele. Udało się nam pozyskać skromne fundusze z Urzędu Marszałkowskiego i z Urzędu Ochrony Zabytków. Pozostałą kwotę musimy zebrać podczas naszych comiesięcznych kwest. Jest to zapewne obciążenie finansowe budżetów rodzinnych, ale też trzeba nam zrozumieć, że jeżeli chcemy coś mieć, to potrzebne są pieniądze.  Proszę o wyrozumiałość i wsparcie dla tego projektu. Cmentarz parafialny staje się coraz ładniejszy i bardziej funkcjonalny. To widać, a zauważają to również osoby, które przyjeżdżają do naszej parafii na pogrzeby swoich bliskich. Proszę też o modlitwę w intencjach prowadzonych prac, a chorych i cierpiących o ofiarowanie swojego cierpienia, bólu i samotności.  Niech Pan Wam wszystkim błogosławi, a Maryja nieustannie wspiera swoim wstawiennictwem.

Z poważaniem w imieniu swoim i Rady Parafialnej

ks. Proboszcz Leszek  Kwiatkowski MS